Fejerverkai yra visuotinis šventės simbolis, o jų akinantys pasirodymai nepaliauja žavėti ir kelti nuostabos. Tačiau ar kada nors susimąstėte, koks mokslas slypi už šių stulbinančių reginių? Šiame straipsnyje nagrinėsime chemijos, fizikos ir inžinerijos dalykus, kurie kartu sukuria sprogstamąją fejerverkų magiją.

Fejerverkų chemija

Kiekvieno fejerverko pagrindas – chemija. Įvairūs cheminiai junginiai lemia ryškias spalvas ir sprogimo efektus, kuriuos matome danguje. Pavyzdžiui, stroncio druskos sukuria sodriai raudonus atspalvius, o bario druskos skleidžia ryškų žalią švytėjimą. Vario junginiai gali sukurti mėlynus atspalvius, o natrio junginiai – ryškiai geltonus.

Fejerverkų chemija yra subtilus balansavimo veiksmas. Naudojamos cheminės medžiagos turi būti pakankamai stabilios, kad jas būtų galima saugiai gabenti ir saugoti, bet pakankamai reaktyvios, kad sukeltų norimą efektą. Be to, jos turi degti nuolat ir tinkamoje temperatūroje, kad būtų sukurtos norimos spalvos ir raštai.

Fejerverkų fizika

Fejerverkų fizika yra tokia pat svarbi kaip ir chemija. Kai fejerverkas uždegamas, vyksta cheminė reakcija, kurios metu susidaro daug šilumos ir dujų. Šios dujos sparčiai plečiasi ir sukuria aukšto slėgio bangą, kuri fejerverką išstumia į dangų.

Kai fejerverkas pasiekia viršūnę, pradeda veikti gravitacija ir prietaisas pradeda kristi atgal į žemę. Tačiau tuo pat metu viduje esančios cheminės medžiagos vis dar dega, sukeldamos antrinį sprogimą, kuris sukelia būdingus šviesos ir spalvų pliūpsnius – tai fejerverkų šou.

Fejerverkų inžinerija

Fejerverkai yra ne tik chemijos ir fizikos, bet ir inžinerijos rezultatas. Fejerverko korpuso konstrukcija yra labai svarbi jo veikimui. Fejerverkas turi būti pakankamai tvirtas, kad atlaikytų sprogimo jėgą, bet ir pakankamai lengva, kad galėtų nukeliauti didelį atstumą į dangų.

Korpuso viduje yra skyriai skirtingiems cheminiams junginiams, kurių kiekvienas turi užsidegti reikiamu momentu. Fejerverkui svarbiausia yra laikas, todėl kiekvienas sprogimas turi įvykti tinkamame aukštyje ir tinkamu intensyvumu, kad būtų sukurtas norimas efektas.

Išvados

Apibendrinant galima teigti, kad fejerverkų mokslas yra įdomus chemijos, fizikos ir inžinerijos derinys. Kiekvienas fejerverkų aspektas – nuo cheminių junginių, sukuriančių ryškias spalvas, iki aukšto slėgio bangų, kurios iškelia fejerverkus į dangų – yra kruopščiai sukurtas, kad būtų sukurtas stulbinantis reginys. Suprasdami fejerverkų mokslinį pagrindą, galime dar labiau įvertinti šiuos akinančius reginius.

Todėl kitą kartą, kai stebėsite fejerverkus, pagalvokite apie tai kaip jie veikia. O jei planuojate savo fejerverkų šou, nepamirškite, kad kruopštus dėmesys detalėms ir tikslus laikas yra raktas į nepamirštamą fejerverkų šou. Kreipkitės į pirotechnikos specialistus Superfejerverkai.lt tam, kad pakonsultuotu kokie fejerverkai jums tinkamiausi. Daugiau informacijos rasite šiame tinklaraštyje.

 

Parašykite komentarą