Regėjimas yra vienas svarbiausių mūsų pojūčių, tačiau dažnai jis laikomas savaime suprantamu dalyku, kol nekyla problemų. Vis dažniau naudojantis skaitmeniniais ekranais ir veikiant aplinkos teršalams, dar niekada nebuvo taip svarbu palaikyti optimalią akių sveikatą. Šiame išsamiame vadove aptarsime, kaip svarbiausi vitaminai akims gali apsaugoti jūsų regėjimą ir padėti išvengti įprastų akių problemų, tokių kaip geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta.
Įprastų akių problemų apžvalga
Dvi labiausiai paplitusios akių problemos šiandien yra su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (GGD) ir katarakta.
Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija
GDD yra pagrindinė vyresnių nei 50 metų žmonių regėjimo praradimo priežastis. Ji pažeidžia geltonąją dėmę – mažą tinklainės sritį, atsakingą už centrinį regėjimą. Ši liga progresuoja lėtai, todėl palaipsniui prarandamas aštrus centrinis regėjimas, reikalingas tokiai veiklai kaip skaitymas, vairavimas ir veidų atpažinimas. GDD skirstoma į du tipus: sausoji ir drėgnoji GDD skirstoma į dvi grupes: „sausąją“ ir „drėgnąją“. Sausoji forma pasireiškia geltonosios dėmės plonėjimu, o šlapioji – nenormalių kraujagyslių, kurios gali praleisti skystį arba kraują į geltonąją dėmę, augimu.
Katarakta
Katarakta atsiranda, kai akies lęšiukas drumstėja ir dėl to regėjimas tampa neryškus. Ji vystosi palaipsniui ir gali sukelti tokius simptomus, kaip išblukusios spalvos, prastas matymas naktį ir dvigubas matymas. Nors katarakta dažniausiai siejama su senėjimu, ji gali būti susijusi ir su kitais veiksniais, pavyzdžiui, rūkymu, diabetu ir pernelyg dideliu saulės poveikiu.
Svarbiausi vitaminai akims apsaugoti
Sveika mityba, kurioje gausu vitaminų ir antioksidantų, gali gerokai sumažinti akių ligų riziką. Toliau pateikiame išsamesnę informaciją apie kai kuriuos svarbiausius vitaminus, kurie gali padėti apsaugoti regėjimą:
Liuteinas ir zeaksantinas
Liuteinas ir zeaksantinas yra karotinoidai, kurių didelė koncentracija randama akies geltonojoje dėmėje. Jie veikia kaip antioksidantai, saugantys akis nuo kenksmingų didelės energijos šviesos bangų, pavyzdžiui, ultravioletinių spindulių.
Vaidmuo regėjimo apsaugai
Šie karotinoidai filtruoja mėlyną šviesą, mažina oksidacinį stresą ir apsaugo tinklainę nuo pažeidimų. Tyrimai parodė, kad su maistu gaunant daugiau liuteino ir zeaksantino mažėja GDD ir kataraktos rizika.
Maisto šaltiniai
- Lapiniai kopūstai, špinatai ir kiti lapiniai žalumynai.
- Brokoliai, žirniai ir kukurūzai
- Kiaušiniai
Beta karotinas (provitaminas A)
Beta karotinas yra vitamino A, kuris yra labai svarbus sveikam regėjimui palaikyti, pirmtakas. Tai antioksidantas, padedantis išvengti laisvųjų radikalų daromos žalos.
Vaidmuo regėjimo apsaugai:
Vitaminas A, paverstas beta karotinu, yra būtinas rodopsino – pigmento, kuris leidžia matyti esant silpnam apšvietimui – gamybai. Jo trūkumas gali sukelti naktinį aklumą ir padidinti GDD riziką.
Maisto šaltiniai
Morkos, saldžiosios bulvės ir moliūgai.
Kantalupos ir abrikosai
Raudonosios ir geltonosios paprikos
Vitaminas C
Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, atliekantis svarbų vaidmenį palaikant akių kraujagyslių sveikatą.
Vaidmuo saugant regėjimą:
Jis mažina kataraktos riziką, nes apsaugo lęšiuko baltymus nuo oksidacijos. Vitaminas C taip pat palaiko tinklainės ląstelių sveikatą ir gali sulėtinti GDD progresavimą.
Maisto šaltiniai:
- Apelsinai, greipfrutai ir braškės.
- Kiviai ir paprikos
- Briuselio kopūstai ir brokoliai
Vitaminas E
Vitaminas E yra dar vienas antioksidantas, padedantis apsaugoti akis nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.
Vaidmuo regėjimo apsaugai:
Jis mažina oksidacinį stresą tinklainėje, mažina GDD ir kataraktos riziką. Kartu su kitais antioksidantais, pavyzdžiui, vitaminu C ir beta karotinu, vitaminas E gali užtikrinti geresnę apsaugą nuo šių akių ligų.
Maisto šaltiniai:
- Migdolai, lazdyno riešutai ir saulėgrąžų sėklos
- Augaliniai aliejai (saulėgrąžų, dygminų, kviečių gemalų)
- Špinatai ir brokoliai
Cinkas
Cinkas yra būtinas mineralas, atliekantis svarbų vaidmenį tinklainės medžiagų apykaitoje.
Vaidmuo regėjimo apsaugai:
Cinkas padeda pernešti vitaminą A iš kepenų į tinklainę, kur gaminasi apsauginis pigmentas melaninas. Jis taip pat padeda mažinti GDD progresavimą.
Maisto šaltiniai:
- Cinko šaltiniai: austrės ir vėžiagyviai
- Jautiena ir kiauliena
- Avinžirniai, lęšiai ir moliūgų sėklos
Omega-3 riebalų rūgštys
Omega-3 riebalų rūgštys, ypač DHA (dokozaheksaeno rūgštis), yra labai svarbios tinklainės sveikatai palaikyti.
Vaidmuo regėjimo apsaugai
DHA yra struktūrinė tinklainės fotoreceptorių ląstelių sudedamoji dalis. Omega-3 riebalų rūgštys padeda mažinti uždegimą ir gali sulėtinti ligos progresavimą.
Maisto šaltiniai
- Lašiša, skumbrė, sardinės ir tunas.
- Linų sėmenys ir ispaninio šalavijo sėklos
- Graikiniai riešutai
Šiuos vitaminus pagrindžiantys moksliniai tyrimai
Keletas tyrimų patvirtina šių vitaminų svarbą akių sveikatai:
Su amžiumi susijusių akių ligų tyrimas (AREDS):
AREDS tyrimas: Nacionalinio akių instituto atliktas AREDS tyrimas parodė, kad didelės vitaminų C, E, beta karoteno, cinko ir vario dozės maždaug 25 % sumažino pažengusios GDD riziką.
Mėlynųjų kalnų akių tyrimas
Šis Australijos tyrimas parodė, kad omega-3 riebalų rūgštys ir žuvies vartojimas mažina vėlyvosios GDD riziką.
Su amžiumi susijusių akių ligų karotinoidų tyrimas (CAREDS):
CAREDS tyrimas parodė, kad moterims, kurios su maistu vartojo daugiau liuteino ir zeaksantino, buvo mažesnė rizika susirgti vidutinės stadijos GDD.
Konkrečių maisto papildų, skirtų akių apsaugai, pabrėžimas
Nors pagrindinis šių svarbiausių vitaminų šaltinis turėtų būti sveika mityba, maisto papildai gali padėti užpildyti mitybos spragas:
Visapusiškas multivitaminas su liuteinu ir zeaksantinu:
Sudėtyje yra vitaminų C, E, cinko, liuteino ir zeaksantino. Skirtas GDD progresavimo rizikai mažinti.
- Kramtomieji papildai su svarbiausiais akių vitaminais: su liuteinu, zeaksantinu, vitaminais C ir E bei cinku. Skanus pasirinkimas akių sveikatai palaikyti.
- Omega-3 žuvų taukų kapsulės:jų sudėtyje yra didelės koncentracijos omega-3 (DHA ir EPA), gaunamų iš laukinių žuvų.
- Cinko pikolinato tabletės: lengvai pasisavinama cinko forma akių sveikatai palaikyti.
- Vitamino A (beta karotino) kapsulės: vitaminas A yra saugus beta karotino pavidalo, todėl palaiko naktinį matymą ir bendrą akių sveikatą.
Galutinės mintys
Norint apsaugoti regėjimą, reikia imtis aktyvių veiksmų, įskaitant subalansuotą mitybą, gyvenimo būdo pokyčius ir tinkamus maisto papildus. Įtraukę šiuos svarbiausius akių vitaminus į savo kasdienę rutiną, galite gerokai sumažinti regėjimo sutrikimų riziką ir ilgus metus išsaugoti aiškų ir sveiką regėjimą.Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt