Karpos, dar vadinamos papilomais, yra virusinės odos infekcijos, sukeliančios baltus ar mėsingus išaugas ant odos. Jos dažniausiai atsiranda ant rankų, kojų ir veido, tačiau gali pasirodyti bet kurioje kūno vietoje.
Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra atsakingas už karpų atsiradimą. Yra daugiau nei 100 ŽPV tipų, iš kurių kai kurie sukelia karpas. Virusas gali plisti tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu asmeniu ar jo karpa metu, taip pat per užterštus paviršius, tokius kaip baseinų grindys ar sporto salės suoliukai.
Karpos šalinimas yra greitas darbas, kurį atlieka podologas. Kalbiname specialistą Margirdą, kuris aptaria esmines karpos šalinimo opcijas.
Karpos simptomai
Geras podologas Vilniuje nurodo, kad karpos požymiai yra šie:
- Balos ar mėsingos išaugos ant odos.
- Lygus, šiurkštus arba žvynuotas paviršius.
- Apvalus arba netaisyklingos formos išsikyšimas.
- Gali būti skausmingos, ypač kai spaudžiamos.
Karpos rūšys
Margirdas aptaria, kad yra kelios karpos rūšys. „Paprastosios karpos yra dažniausias karpų tipas. Dažniausiai atsiranda ant rankų ir kojų. Padų karpos yra kietos, skausmingos karpos, atsirandančios ant padų. Plokščiosios karpos – mažos, plokščios karpos, dažniausiai atsirandančios ant veido. Smailėtosios karpos – siūlinės išaugos, dažniausiai atsirandančios ant veido ir rankų. Lytinės karpos: minkštos, drėgnos karpos, atsirandančios ant lytinių organų“,- aptaria jis.
Karpos diagnozė
Paprastai gydytojas gali diagnozuoti karpas apžiūrėjęs odą. Kai kuriais atvejais gali prireikti atlikti biopsiją, kad būtų patvirtinta diagnozė. Nėra universalaus karpų gydymo būdo. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo karpos tipo, sunkumo ir vietos. Kai kurie gydymo būdai:
- Krioterapija: karpos užšaldymas skystu azotu.
- Lazerinis gydymas: karpos sunaikinimas lazeriu.
- Chirurginis pašalinimas: karpos pašalinimas chirurginiu būdu.
- Vietiniai vaistai: vietiniai vaistai, tokie kaip salicilo rūgštis arba trichloroacetinrūgštis, gali būti naudojami lengviems karpų atvejams gydyti.
- Imunoterapija: šis gydymas naudoja jūsų imuninę sistemą karpai sunaikinti.
Siekiant jų išvengti – venkite tiesioginio kontakto su karpomis. Nelieskite savo karpų ir nelieskite kitų žmonių karpų. Nesidalinkite asmeniniais daiktais, tokiais kaip rankšluosčiai, batai ir drabužiai su kitais žmonėmis. Reguliariai plaukite kojas muilu ir vandeniu ir gerai jas nusausykite. Valgykite sveiką maistą, reguliariai mankštinkitės ir pakankamai miegokite, kad sustiprintumėte savo imuninę sistemą.