2024 m. FERMA (Europos rizikos valdytojų federacija) ataskaita atskleidžia, kad rizikos valdymas šiandien tampa neatsiejama organizacijų strategijos dalimi. Dabartinė aplinka, pažymėta geopolitinio nestabilumo, klimato kaitos ir skaitmeninės ekonomikos augimo, lemia, kad organizacijos turi derinti trumpalaikius poreikius su ilgalaikiais iššūkiais. Rizikos valdytojai prisideda prie organizacijų atsparumo stiprinimo, o jų vaidmuo apima ne tik kasdienes rizikas, bet ir strateginių sprendimų įgyvendinimą. Pagrindinės 2024 m. rizikos valdymo kryptys apima kibernetines grėsmes, ESG (aplinkos, socialinės ir valdymo) principų integravimą ir alternatyvias draudimo strategijas.

RIZIKOS SAVININKO VAIDMENS KAITA ŠIUOLAIKINĖJE APLINKOJE

Vienas iš reikšmingų rizikos valdymo aspektų yra rizikos identifikavimas skirtingiems laikotarpiams. Trumpalaikėje perspektyvoje (per artimiausius 12 mėnesių) pagrindinės rizikos yra kibernetinės atakos, geopolitiniai neramumai, ekonominio augimo neapibrėžtumas ir talentų valdymas. Rizikos savininkai susiduria su iššūkiais dėl sudėtingo geopolitinio klimato, nes Rusijos ir Ukrainos konfliktas, Izraelio ir Palestinos nestabilumas bei kitos geopolitinės įtampos kelia pavojų organizacijoms. Kibernetinės grėsmės taip pat išlieka pagrindiniu rūpesčiu, nes skaitmenizacija skatina daugiau organizacijų pažeidžiamumų ir sudaro sąlygas didesniam kibernetinių atakų pavojui.

Ilgalaikėje perspektyvoje (10 metų laikotarpiu) didžiausia grėsmė organizacijoms kyla dėl klimato kaitos ir perėjimo prie anglies neutralumo. FERMA tyrimas rodo, kad organizacijos turi planuoti ir prisitaikyti prie klimato kaitos padarinių, ypač ekstremalių oro sąlygų, gamtos išteklių trūkumo ir kylančių reguliavimo reikalavimų. ESG aspektų integravimas į rizikos valdymo struktūras tampa esminiu veiklos prioritetu, nes įmonės turi atitikti su klimato kaita susijusius tikslus ir vykdyti veiklą taip, kad mažėtų jos poveikis aplinkai.

Rizikos savininkų vaidmuo taip pat apima ESG veiklų, tokių kaip aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdymo praktikos, valdymą organizacijose. Tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė rizikos savininkų dalyvauja ESG rizikų vertinime ir padeda kurti strategijas, kurios mažina šių rizikų poveikį. Nepaisant to, viena iš pagrindinių ESG integravimo problemų yra sunkumas kiekybiškai įvertinti šias rizikas dėl ribotų duomenų. ESG vertinimo patobulinimai ir didesnis rizikos valdytojų bendradarbiavimas su tvarumo ir socialinės atsakomybės specialistais yra svarbūs norint tinkamai integruoti šias temas į bendrą rizikos valdymą.

Technologijos vaidina vis didesnį vaidmenį rizikos valdyme, ypač kalbant apie naujausius kibernetinių atakų grėsmių įvertinimo įrankius. Daugelis rizikos savininkų naudoja technologijas, tokias kaip dirbtinis intelektas ir duomenų analizės priemonės, siekdami pagerinti rizikos stebėjimą ir analizę. Tačiau technologijų naudojimas reikalauja didelių investicijų ir papildomų išteklių, o šie veiksniai vis dar trukdo plačiau pritaikyti technologijas rizikos valdymo srityje.

Rizikos savininkai taip pat pereina prie alternatyvių draudimo sprendimų, kad būtų išvengta kasmetinių draudimo atnaujinimo procesų nepatikimumo. Daugelis jų renkasi ilgalaikes draudimo sutartis arba savidraudos modelius, kurie leidžia veiksmingiau valdyti riziką ir užtikrina didesnį lankstumą.

IŠVADOS

FERMA 2024 m. tyrimas pabrėžia, kad šiuolaikinės organizacijos riziką mato ne tik kaip iššūkį, bet ir kaip galimybę stiprinti verslo strategijas. Rizikos savininkai, padedami pažangių technologijų, tampa ne tik apsaugos, bet ir verslo augimo dalimi, įtraukiančia aplinkosaugą, socialinę atsakomybę ir ilgalaikį finansinį stabilumą. Atsižvelgiant į klimato pokyčius ir geopolitinį nestabilumą, rizikos savininkai dabar turi galimybę padėti organizacijoms tapti atsparios ir tvarios, diegiant ilgalaikes draudimo strategijas bei integruojant ESG principus. Rizikos valdymo partneriai padeda įsiverntinti klimato kaitos rizikas.

Tyrimo duomenys rodo, kad rizikos savininkai vis labiau įsitraukia į sprendimų priėmimą valdybose, o jų bendradarbiavimas su kitomis funkcijomis, tokiomis kaip IT ir tvarumo valdymas, stiprina organizacijos gebėjimą numatyti ir prisitaikyti. Ateityje tai gali tapti pagrindiniu konkurenciniu pranašumu. Reziumuojant, efektyvus rizikos valdymas, kurio dėka rizikos tampa galimybėmis, yra esminė organizacijų ilgalaikio augimo dalis.

Parašykite komentarą