Statybų procesas dažnai tampa tikru išbandymu net ir patyrusiems meistrui, o ką jau kalbėti apie pradedantįjį. Pagrindinės statybinės prekės – kaip plytos, cementas ar gipso plokštės, yra savaime suprantamas dalykas,tačiau pamirštame daugelį smulkių, bet kritiškai svarbių elementų. Šie „nematomi” komponentai vėliau gali ne tik sukelti techninių problemų, bet ir gerokai išauginti biudžetą. Susipažinkime su septyniais dažniausiai pamirštamais elementais, kurie vėliau priverčia pirkėjus permokėti.

1. Hidroizoliacinės medžiagos ir jų detalės

Dažnas statybininkas pamena apie pagrindinę hidroizoliaciją, tačiau pamiršta apie jos detales ir papildomus elementus. Hidroizoliacinės juostos kampams, specialūs mastikos ir hermetikai siūlėms – visi šie elementai sudaro vientisą hidroizoliacinę sistemą. Jų trūkumas gali lemti vandens patekimą į konstrukcijas, pelėsio atsiradimą ir brangius remonto darbus ateityje.

„Dauguma žmonių nusiperka standartinį hidroizoliacijos rulonų kiekį, tačiau visiškai pamiršta, kad kampams ir vamzdžių įvadams reikalingos specialios detalės,” – teigia ilgametę patirtį turintis statybų ekspertas Jonas Petrauskas. „Vėliau, kai sienos pradeda drėkti, tenka išardyti dalį konstrukcijų ir mokėti dvigubai.”

2. Tvirtinimo elementai ir jų įvairovė

Kita dažnai pamirštama kategorija – įvairūs tvirtinimo elementai. Varžtai, kaiščiai, inkarai – jų įvairovė milžiniška, o kiekvienas jų turi savo paskirtį. Pradedantieji dažnai nusiperka „universalius” tvirtinimo elementus, neatitinkančius konkrečios medžiagos ar konstrukcijos reikalavimų.

Netinkamų tvirtinimo elementų naudojimas gali sukelti rimtų problemų: nuo paprasčiausio baldų nepritvirtinimo iki pavojingų situacijų, kai sunkios konstrukcijos atsikabina nuo sienų ar lubų. Profesionalai rekomenduoja iš anksto pasikonsultuoti su pardavėjais apie konkrečiai medžiagai ar konstrukcijai tinkamus tvirtinimo elementus.

3. Kraštų apdailos elementai

Kraštų apdaila – dar viena kritinė sritis, kurią pradedantieji dažnai pamiršta įtraukti į savo prekių sąrašą. Grindų grindjuostės, lubų karnizai, sienų kampų apsaugos – šie elementai ne tik suteikia estetinį patrauklumą, bet ir apsaugo konstrukcijų kraštus.

„Žmonės dažnai suskaičiuoja tik pagrindinių dangų plotą, tačiau pamiršta kraštų apdailos ilgį. Vėliau tenka skubiai ieškoti papildomų detalių, kurios ne visada būna sandėlyje, ir mokėti už skubų pristatymą,” – dalijasi patirtimi mažmeninės prekybos atstovas.

4. Garso izoliacinės medžiagos

Gyvenimo kokybė namuose stipriai priklauso nuo garso izoliacijos, tačiau šis aspektas dažnai lieka užmirštas pirminiame planavimo etape. Specialūs garso izoliacijos demferiniai profiliai, garsą sugeriančios plokštės, specialūs tarpikliai – visi šie komponentai svarūs kuriant ramią namų aplinką.

Vėliau, supratę akustines problemas, gyventojai priversti ieškoti sudėtingesnių ir brangesnių sprendimų, kuriuos įdiegti jau įrengtose patalpose yra žymiai sudėtingiau ir brangiau.

5. Ventiliacijos sistemos komponentai

Tinkamai funkcionuojanti ventiliacija yra esminis sveikos gyvenamosios aplinkos elementas, tačiau pradedantieji statybininkai dažnai nepakankamai įvertina jos svarbą. Vėdinimo grotelės, ortakiai, difuzoriai, garso slopintuvai – tai tik dalis reikalingų komponentų.

Nepakankamas dėmesys ventiliacijos sistemai vėliau gali sukelti drėgmės kaupimąsi, pelėsio atsiradimą ir net rimtas sveikatos problemas. Perkant šiuos elementus paskutinę minutę, dažnai tekna taikytis su tuo, kas yra sandėlyje, o ne su tuo, kas optimaliai tiktų konkrečiam projektui.

6. Elektros instaliacijos priedai

Nors pagrindinius elektros instaliacijos elementus (laidus, rozetes, jungiklius) dauguma statytojų apskaičiuoja gana tiksliai, tačiau dažnai pamirštami papildomi komponentai: specialūs laidų kanalai, jungiamosios dėžutės, įžeminimo elementai.

„Labai dažnas reiškinys – kai elektrikas atvyksta dirbti ir pasirodo, kad trūksta elementarių jungčių ar dėžučių. Tada tenka skubiai ieškoti ir pirkti ten, kur arčiausia, o ne ten, kur geriausia kaina,” – pasakoja patyrę meistrai.

7. Šiluminės izoliacijos detalės ir priedai

Šiluminė izoliacija – viena svarbiausių statybinių medžiagų grupių, užtikrinanti energijos efektyvumą. Tačiau net čia slypi detalės, kurias lengva pamiršti: specialios juostos šiluminių tiltelių prevencijai, garų izoliacinės plėvelės, sandarinimo medžiagos.

Neįvertinus šių elementų, galutinis šiluminės izoliacijos efektyvumas gali būti gerokai mažesnis nei tikėtasi. Vėliau tenka papildomai investuoti į energijos taupymo sprendimus arba susitaikyti su didesnėmis šildymo išlaidomis.

Planuodami statybas, nesusitelkite vien į didžiuosius pirkinius. Kruopštus visų, net ir smulkiausių, komponentų planavimas padės išvengti brangių klaidų ir užtikrins sklandų statybos procesą. Rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais arba pasinaudoti išsamiais kontroliniais sąrašais, kurie paprastai prieinami specializuotuose statybinių prekių centruose.

Parašykite komentarą