Norint išlikti saugiam nenuspėjamuose finansinio pasaulio vandenyse, reikia tvirto laivo, pastatyto remiantis geriausiais finansų valdymo principais. Finansinis atsparumas – tai ne tik gebėjimas išgyventi ekonominį nuosmukį ar kitus finansinius šokus. Tai taip pat ir gebėjimas klestėti tokių iššūkių akivaizdoje. Dvi esminės finansinio atsparumo sudedamosios dalys yra pajamų diversifikavimas ir pajamų stabilumas.
Pajamų diversifikavimas: kaip tai?
Įsivaizduokite savo finansinę būklę kaip sodą. Sodas, kuriame auga vienos rūšies augalai, yra ne tik nuobodus, bet ir pažeidžiamas kenkėjų, kurie taikosi į konkretų augalą. Panašiai ir pasikliaudami vienu pajamų šaltiniu galite patirti pernelyg didelę finansinę riziką. Pajamų diversifikavimas panašus į įvairių rūšių augalų sodinimą sode. Tai reiškia, kad reikia puoselėti kelis pajamų srautus, nesvarbu, ar tai būtų antrinis darbas, ar pasyvūs pajamų būdai, pavyzdžiui, investicijos.
Šio finansinio „sodo” privalumai yra įvairūs. Pirma, jis suteikia saugumo tinklą. Jei vienas pajamų šaltinis sumažėtų, kiti gali padėti užpildyti spragą. Antra, tai suteikia finansinio lankstumo. Neplanuotas išlaidas ar investavimo galimybes galima valdyti nesumažinant pagrindinių pajamų. Galiausiai, su kiekvienu nauju pajamų šaltiniu greičiausiai susidursite su naujais žmonėmis, idėjomis ir galimybėmis, o tai praplės jūsų akiratį ir atvers naujas pajamų augimo galimybes.
Žinokite, kad pajamos, kaip ir jų šaltiniai, gali būti įvairios, todėl bandant jas diversifikuoti, būtina suprasti skirtumus tarp jų. Yra pasyvios pajamos, darbo pajamos, individualios veiklos pajamos. Taip pat svarbu suprasti skirtumus tarp bruto ir neto pajamų bei B2C ir B2B pajamų.
Finansinis stabilumas ir pajamų apsauga: kas tai?
Jei pajamų diversifikavimas reiškia platesnį tinklą, pajamų stabilumas užtikrina, kad šiame tinkle nebūtų skylių. Tai reiškia, kad jūsų diversifikuoti pajamų šaltiniai turi būti ne tik laikini, bet ir pastovūs. Tą pasiekti galima keliais būdais.
Fondas nenumatytoms išlaidoms yra finansinio saugumo ir stabilumo garantas. Atidėję trijų-šešių mėnesių išlaidų sumą, sukursite rezervą netikėtoms išlaidoms. Panašiai padėti gali ir sveikatos, gyvybės ar neįgalumo draudimas: jis apsauga nuo nenumatytų įvykių, galinčių sutrikdyti jūsų pajamų srautus.
Pajamų augimą bei jų diversifikavimą yra būtina derinti su atitinkamomis pajamų apsaugos ir finansinio stabilumo užtikrinimo priemonėmis. Taip gali sumažėti jūsų pajamos (pvz. dėl mokamų draudimo įmokų), bet tai gali padėti sumažinti rizikas.
Pajamų diversifikavimo ir stabilumo derinimas
Diversifikacija ir stabilumas reikalauja subtilaus derinimo. Nors yra pagirtina ieškoti ir plėtoti įvairias pajamų auginimo galimybes, labai svarbu, kad jos būtų pagrįstos stabilumu. Pavyzdžiui, jei imatės laisvai samdomų darbuotojų veiklos, būtina sudaryti aiškias, teisiškai pagrįstas sutartis su klientais. Jei nuomojate nekilnojamąjį turtą, rinkos dinamikos supratimas ir aiškios sąlygos su nuomininkais gali padėti užtikrinti nuolatinį pelną.
Atsispirkite pagundai tik taupyti ar tik investuoti. Nebūkite vienmatiškas ir vienpusiškas savo finansų valdyme. Tačiau taip pat ir investavime bei taupyme nebūkite vienpusiški: diversifikuokite savo investicijas ir santaupas, nelaikykite visų kiaušinių vienoje vietoje. Informacijos apie pajamas ir finansus ieškokite https://www.finero.lt/ ar kituose šaltiniuose.