Sriuba – ne tik pietums

 

Paprastai sriuba yra laikoma skystu maisto patiekalu, kurio pagaminimui yra naudojami įvairūs ingredientai, pradedant daržovėmis, mėsa, kruopomis ir baigiant vaisiais. Sriuboms paskaninti yra naudojami įvairūs prieskoniai. Sriubos gali būti tiek virtos, karštos, tiek nevirtos, šaltos. Taip pat jos gali būti tiek sūrios, tiek saldžios. Ypač mėgstami šaltibarščiai.

Sriubos yra valgomos daugelyje pasaulio šalių. Tai yra įprastas patiekalas pietums ar vakarienei. Vakarų šalyse sriuba dažniausiai yra valgoma prieš pagrindinį patiekalą. Pavyzdžiui, Prancūzijoje tradiciškai per pietus pirma yra patiekiama sriuba su užkandėle ir tik paskui seka kepsnys, salotos, sūris ir desertas.

 

Istorija

 

Manoma, kad sriuba buvo valgoma jau 20 tūkst. metų prieš mūsų erą, kai tik atsirado indai, kuriuose buvo galima laikyti skystą maistą. Iš pradžių vanduo ir skystas maistas buvo laikomi vandeniui nelaidžiose iš nendrių supintose pintinėse. Tik vėliau, atsiradus keramikai, atsirado galimybė virti daržoves, vaisius ar mėsą, taigi ir sriubas. Angliškai sriuba yra vadinama žodžiu „soup“. Šis žodis yra kilęs iš vokiško žodžio „sop“, kas reiškia duonos gabalėlį, kuris yra mirkomas sriuboje. Na, o lietuviškas žodis sriuba yra kilęs iš žodžio „sriūbti“.

 

Tradicinė karšta sriuba

 

Karštos sriubos daugelyje pasaulio virtuvių yra tradicinis maisto patiekalas patiekiamas prieš pagrindinį patiekalą arba kartu su juo. Visame pasaulyje kone populiariausia karšta sriuba yra vištienos sultinys. Labai dažnai šio tipo sriubų pagrindinis sudedamasis ingredientas yra mėsa, kuri sriubai suteikia pagrindinį skonį. Karštos sriubos tikriausiai neįmanoma įsivaizduoti be daržovių. Į sriubą įdėtos įvairios daržovės papildo ją skonių įvairove bei suteikia papildomo maistingumo. Sriuba gali būti patiekiama tiek karšta, tiek atvėsinta.

 

Šalta sriuba

 

Šaltos sriubos ypač yra mėgstamos karštuoju vasaros laikotarpiu. Dažniausiai jos yra gaminamos iš įvairių daržovių, vaisių, prieskonių, užpilant šiuos ingredientus įvairiomis daržovių ar vaisių sultimis, vandeniu, jogurtu ar rūgpieniu. Labai dažnai šaltos sriubos prieš valgymą yra papildomai atšaldomos. Šaltos sriubos gali būti tiek sūrios, tiek desertinės. Sūrios šaltos sriubos tinkamiausiu pavyzdžiu galėtų būti šaltibarščiai, na, o saldžios – vaisių sriuba su jogurtu.

 

Sausa sriuba

 

Greitėjant gyvenimo tempui sparčiai išpopuliarėjo parduotuvėse parduodama greitai paruošiama sausa sriuba. Galima įsigyti tiek mėsiškų, tiek vegetariškų iš įvairių ingredientų pagamintų sausų sriubų. Sausos sriubos paruošimas yra itin paprastas. Ją tereikia sudėti į indą bei po to užpilti karštu vandeniu. Karštu vandeniu užpiltą sriubą galima valgyti jau po kelių minučių.

 

Desertinė sriuba

 

Jau pats žodis desertas sufleruoja, kad tai saldi ir dažniausiai šalta sriuba. Desertinės sriubos dažniausiai gaminamos iš vaisių, uogų, pieno produktų, įvairių sulčių ir desertinių prieskonių. Braškės, mėlynės, juodieji serbentai, bananai, citrusiniai vaisiai, jogurtas, vaisių sultys, cukrus, medus, cinamonas, šokoladas – šie ingredientai geriausiai apibūdina skonių įvairovę, kuri dominuoja desertinėse sriubose. Vietname desertinę sriuba vadina žodžiu Che, Filipinuose žodžiu Ginataan, Japonijoje – Shiruko, Kinijoje – Tong Sui. Visoms šioms sriuboms būdingas vienas bruožas – saldumas. Joms pagaminti gali būti naudojami įvairiausi ingredientai, pradedant ankštinėmis pupelėmis, baigiant kiaušiniais ir grietine.

Tekstas patalpintas TautosNamai.lt portalų grupėje

Šaltibarščiai

Parašykite komentarą