Kiekvienas augalas turi unikalius poreikius, ir tinkamas maistinių medžiagų tiekimas yra esminis sėkmingo derliaus pagrindas. Šiuolaikinė prekyba trąšomis siūlo platų produktų asortimentą, tačiau ūkininkams dažnai kyla klausimas – kaip išsirinkti tinkamas trąšas skirtingoms kultūroms?
Augalų maistinių medžiagų poreikiai
Pagrindinės maistinės medžiagos, kurių reikia visiems augalams:
- Azotas (N) – skatina lapų augimą ir žalią masę
- Fosforas (P) – svarbus šaknų vystymuisi ir žydėjimui
- Kalis (K) – stiprina augalų atsparumą ligoms ir šalčiui
Tačiau skirtingos kultūros šių medžiagų reikalauja skirtingomis proporcijomis ir skirtingais augimo etapais.
Daržovių tręšimas
Lapinės daržovės (salotos, špinatai, kopūstai) ypač mėgsta azotą. Joms reikia daugiau azoto nei fosforo ar kalio, kad užaugintų gausią lapų masę.
Šakniavaisinės daržovės (morkos, burokėliai, ridikai) reikalauja daugiau fosforo ir kalio. Per didelis azoto kiekis gali lemti prastos kokybės šakniavaisius.
Vaisinės daržovės (pomidorai, agurkai, paprikos) žydėjimo ir vaisių formavimosi metu ypač reikalauja kalio ir fosforo. Pradiniame augimo etape joms svarbus azotas, o vėliau – kalis.
Grūdinių kultūrų tręšimas
Kviečiams, miežiams ir kitiems javams svarbu subalansuotas NPK santykis. Azoto poreikis didžiausias ankstyvame augimo etape, o vėliau reikia daugiau fosforo ir kalio, kad susiformuotų kokybiški grūdai.
Kukurūzams ypač svarbus azotas visais augimo etapais, tačiau nepamirškite ir kitų maistinių medžiagų, ypač cinko, kuris yra būtinas šiai kultūrai.
Kompleksinės trąšos ir jų pritaikymas
Kompleksinės trąšos – tai produktai, kuriuose subalansuotu santykiu yra keletas maistinių medžiagų. Jos žymimos trim skaičiais (pvz., NPK 10-10-10 arba 5-10-15), kurie nurodo azoto, fosforo ir kalio santykį.
Kaip pasirinkti tinkamas kompleksines trąšas:
- Atlikite dirvožemio tyrimą – sužinokite, kokių maistinių medžiagų trūksta jūsų žemėje.
- Įvertinkite auginamų kultūrų poreikius – pavyzdžiui, bulvėms tinka NPK santykis 10-20-20, o braškėms – 5-10-10.
- Atsižvelkite į tręšimo laiką – pavasarį daugumai kultūrų svarbesnis azotas, o rudenį – fosforas ir kalis.
Mikroelementų svarba
Nors azotas, fosforas ir kalis yra pagrindinės maistinės medžiagos, nepamirškit mikroelementų (geležies, mangano, boro, cinko ir kitų), kurie nors ir reikalingi mažais kiekiais, bet yra būtini normaliam augalų vystymuisi.
Organinės trąšos
Kompostas, mėšlas ir žaliosios trąšos yra puikūs organinių medžiagų šaltiniai, gerinantys dirvožemio struktūrą ir pamažu tiekiantys augalams maistines medžiagas. Derindami organines ir mineralines trąšas, gausite geriausius rezultatus.
Pabaigai
Tinkamas trąšų parinkimas skirtingoms kultūroms yra mokslas ir menas. Šiuolaikinė prekyba siūlo platų asortimentą tiek vienakomponenčių, tiek kompleksinių trąšų, pritaikytų įvairioms kultūroms. Stebėkite savo augalus, mokykitės iš patirties ir konsultuokitės su specialistais – tai padės pasiekti geriausių rezultatų jūsų ūkyje ar sode.